BĒRNU, JAUNIEŠU UN VECĀKU ŽŪRIJAS 2021 NOSLĒGUMS

18.martā tiešsaistē Latvijas Nacionālā bibliotēkā (LNB) notika LNB lasīšanas veicināšanas programmas “Bērnu, jauniešu un vecāku žūrija 2021” svinīgais noslēguma pasākums. Programmas uzdevums ir palīdzēt satikties grāmatām un to lasītājiem, nodrošināt plašāku piekļuvi nesen izdotām grāmatām gan Latvijā, gan latviešu diasporas centros 30 pasaules valstīs. Kopumā programmā iesaistījās 859 skolas un bibliotēkas. 15630 lasītāji vecumā no 5 gadiem līdz pat sirmam vecumam sniedza arī rakstisku vērtējumu par izlasīto.

Lielie lasīšanas svētki aizritēja solidaritātes noskaņā ar kara ciešanu plosīto Ukrainu. Tulkotājs Māris Salējs, saņemot balvu par 9+vecumgrupas lasītāju visaugstāk vērtēto grāmatu – ukraiņu rakstnieces Halinas Vdovičenko grāmatu “36 un 6 kaķi”, atzina, ka bērnu žūrija ir vispatiesākā un godīgākā žūrija. Savā un autores vārdā viņš pateicās visiem vērtētājiem un nolasīja  ukraiņu rakstnieces tikko sarakstīto pasaku “Mākoņu puzlis”. Pasaka stāsta par bērniem, kuriem izdodas ar mākoņu puzli kā kupolu, ko var noturēt tikai ar iztēles un domu spēku, aizvērt debesis.”Viņi nezināja, ka tas nav iespējams. Un tādēļ to paveica.” To Māris Salējs novēlēja arī visiem pieaugušajiem.

2021.gada “Bērnu, jauniešu un vecāku žūrijas” kolekciju veidoja 28 grāmatas no 8 izdevniecībām. Tās bija 11 oriģinālliteratūras grāmatas un 17 tulkojumi no 10 valodām – igauņu, lietuviešu, somu, zviedru, ukraiņu, franču, angļu, vācu un nīderlandiešu. Pirmo trīs vietu atzinību ieguvušas 7 oriģinālliteratūras grāmatas un 8 tulkojumi. Lūk, uzvarētāji:

5+ grupā:
1.vieta – Agnese Vanaga “Pagalma enciklopēdija jeb kas tad tas?” (il. Agate Lielpētere .Zvaigzne ABC, 2020) –  1506 balsis
2.vieta – Juris Zvirgzdiņš “Kapteiņa zirdziņš” (il.Mārtiņš Zutis. Liels un mazs, 2020)                                           –  1421 balsis
3.vieta – Bens Berants “Bubuļbailes” (tulk. Gunta Apse. Latvijas mediji, 2020)                                                       – 1405 balsis

9+ grupā:
1.vieta – Halina Vdovičenko “36 un 6 kaķi” (tulk. Māris Salējs. Latvijas Mediji, 2020)                                           – 819 balsis
2.vieta – Mika Kerenens “Armando” (tulk. Daila Ozola. Pētergailis, 2020)                                                                – 735 balsis
3.vieta – Ieva Melgalve, Elizabete Lukšo-Ražinska “Emī un Rū.Robota sirds”(Tuta Media, 2020)                       – 419 balsis

11+ grupā:
1.vieta – Sāra Penipārkere “Pakss” (tulk. Laura Bebre. Zvaigzne ABC, 2020)                                                             – 534 balsis
2.vieta – Dzintars Tilaks “Šausmiņa”(Zvaigne ABC, 2020)                                                                                              – 455 balsis
3.vieta – Ulfs Starks “Bēguļi” (tulk. Jolanta Pētersone. Liels un mazs, 2020)                                                              – 379 balsis

15+ grupā:
1.vieta – Džeina Šteinberga “Lasītāja” (Zvaigzne ABC, 2020)                                                                                                 – 322 balsis
2.vieta – Dženija Hana “Visiem zēniem, kurus esmu mīlējusi” (tulk. Krista Betija Samauska.Zvaigzne ABC, 2020) – 313 balsis
3.vieta – Katrīna Randela “Čells, Sofija un Parīzes jumti” (tulk. Māra Poļakova. Jāņa Rozes apgāds, 2020)               – 242 balsis

Vecāku žūrija:
1.vieta – Laura Vinogradova “Upe” (Zvaigzne ABC, 2020)                                                                                                        – 463 balsis
2.vieta – Delfīne de Vigāna “Lojalitātes” (tulk. Inta Šmite. Jāņa Rozes apgāds, 2020)                                                       – 339 balsis
3.vieta – Kristīne Ulberga “Kariete uz Santjago” (Dienas Grāmata, 2020)                                                                            – 262 balsis
 

Bērnu, jauniešu un vecāku žūrijas īstenošanu un Lielo lasīšanas svētku norisi atbalsta LR Kultūras ministrija, pagājušajā gadā skolu iesaisti finansēja Valsts izglītības satura centrs (VISC) Eiropas Sociālā fonda projekta “Atbalsts izglītojamo individuālo kompetenču attīstībai” ietvaros. Pateicoties šim atbalstam, Lielvārdes pamatskola arī varēja saņemt grāmatas, lasīt tās un piedalīties vērtēšanā.
  

Paldies 1.b klasei (skolotājai Ilzei Bērtulsonei) un 3.b klasei (skolotājai Aigai Kriņģelei)  par iesaistīšanos grāmatu lasīšanā un  vērtēšanā.

Paldies arī 2.b klases skolniecei Lindai Mednei un 5.a klases skolniekam Rodrigo Vaivodam.

Ceremonijas ierakstu iespējams noskatīties LNB Youtube lapā.

Anita Atraste, Lielvārdes pamatskolas bibliotekāre

P.S. Rakstā izmantoti materiāli no LNB mājas lapas